MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI, SZTUKI I FOLKLORU

SPOTKANIE Z KAPELĄ MALISZÓW (czwartek, 28 lipca, godz. 15.30-17.30, WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14)
Spotkanie to warsztaty, które mają na celu zapoznanie z repertuarem  kapeli. Przede wszystkim będą na nim omawiane tematy  związane z muzyką  wiejską, sposoby jej wykonywania, roli poszczególnych instrumentów w kapeli, składy kapel, zmienność muzyki w czasie, zmienność składów,  na czym polega granie ze słuchu itp. Skierowane jest nie tylko do osób grających, ale także do tych, które są zainteresowane tematem muzyki tradycyjnej.
Wstęp bezpłatny.

WARSZTATY TAŃCÓW UKRAIŃSKICH Z VESNYANKĄ (piątek, 29 lipca, godz. 15.30-17.30, WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14)
Vesnyanka powstała w 1983 roku przy Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem, aby chronić i popularyzować kulturalne dziedzictwo Polesia – jednego z najbardziej unikalnych rejonów historyczno-etnograficznych Ukrainy. Członkowie zespołu poprowadzą warsztaty tradycyjnych tańców ukraińskich. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, a wstęp na nie jest bezpłatny.

POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ TRADYCYJNĄ 
Na tegorocznej Oktawie po raz pierwszy zapraszamy na potańcówkę z polską muzyką tradycyjną, podczas której zagrają Tęgie Chłopy i Kapela Maliszów. Wprawdzie nasza potańcówka z założenia ma być tradycyjna, ale obiecujemy, że nie będziemy patrzeć Wam na nogi i sprawdzać kroków! Start w piątek, o godz. 20, w naszych Spodkach. Bawić się będziemy aż do północy!

WYSTAWA „DŹWIĘKI PODLASKIEJ OKTAWY KULTUR” (WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14)
Wystawa prezentuje zdjęcia instrumentów, zrobione podczas poprzednich edycji Oktawy. Domry, żalejki, treszczotki, gęśle, saz, santur, panduri, duduk, sarandi, morin khuur... Te nazwy brzmią jak niezwykłe zaklęcia, ale prawdziwa magia zaczyna się dopiero wtedy, kiedy słyszymy na żywo instrumenty, których dotyczą. Festiwal skupia się głównie na kulturze polskiej, litewskiej, białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej, romskiej i żydowskiej, ale od kilku lat prezentuje też dorobek innych narodowości, dlatego każdy, kto w nim uczestniczy, może zanurzyć się w muzykę ze wszystkich stron świata i dać się porwać tej prawdziwie wielokulturowej feerii dźwięków.

WARSZTATY POLSKICH TAŃCÓW TRADYCYJNYCH Z PIOTREM ZGORZELSKIM (AKUTALIZAJCA: BRAK WOLNYCH MIEJSC, KONIEC NABORU)
Bezpłatne warsztaty z Piotrem Zgorzelskim, które odbędą się w dniach 27-28 lipca w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur, to świetna okazja do poznania polskich, wiejskich i miejskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych. Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy nauczą się tańców głównie w rytmice mazurkowej, takich jak mazurki, oberki, kujawiaki czy chodzone. Nie zabraknie też zabaw i gier tanecznych, które wykonuje się w korowodach, parach, trójkach, oraz większych układach tanecznych, zwłaszcza po okręgu.
Warsztaty przewidziane są głównie dla osób początkujących, ale na pewno skorzystają z nich także nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia, nauczyciele i uczniowie szkół baletowych, instruktorzy, tancerze, muzycy, animatorzy kultury, muzyko- i choreoterapeuci, którzy będą mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące metodyki nauczania polskich tańców ludowych w formach autentycznych oraz pozyskać materiał taneczny do wykorzystania we własnej pracy.
Z pewnością dodatkową atrakcją dla uczestników będzie fakt, że zajęcia odbędą się przy „żywej” muzyce – do tańca przygrywać będą członkowie Kompanii Janusza Prusinowskiego :)
 
Warsztaty będą trwały dwa dni: 27 lipca (w godzinach 10-17) oraz 28 lipca (w godzinach 10-14). Udział jest bezpłatny, ale ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, wymagane są zgłoszenia, które przyjmujemy do czwartku, 21 lipca, włącznie. Wypełnione karty zgłoszenia (poniżej) należy wysłać drogą mailową na adres muzyka@woak.bialystok.pl lub dostarczyć do naszych Spodków (ul. św. Rocha 14).
 
Szczegółowych informacji o warsztatach udziela Dariusz Kryszpiniuk z Działu Muzyczno-Teatralnego WOAK, tel. 85 744 63 13, d.kryszpiniuk@woak.bialystok.pl
 
 
 
 
 

 

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje