MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI, SZTUKI I FOLKLORU

ZESPOŁY - PODLASKA OKTAWA KULTUR 2018

 1. Akademicki Zakarpacki Państwowy Chór Ukrainy (Ukraina)
 2. Artistic Ensemble „Kaltersia” (Albania)
 3. Bum Bum Orkestar (Polska)
 4. Czeremszyna (Polska)
 5. Ethno XL (Ukraina)
 6. Ethno-Trio „Troitsa” (Białoruś)
 7. Folklore Dance Ensemble „Actavis” (Bułgaria)
 8. Folklórny súbor „Detva” (Słowacja)
 9. Kapela Brodów (Polska)
 10. KUD Risto Donev (Macedonia)
 11. KUD Živinice (Bośnia i Hercegowina)
 12. Līksme (Łotwa)
 13. Music souvenir – Muzyczny souvenir (Ukraina)
 14. Odpoczno (Polska)
 15. Oshad (Adygeja)
 16. Projekt „Duch Gór”: Trebunie-Tutki (Polska) i Urmuli (Gruzja)
 17. Prnjavor (Serbia)
 18. Silska Muzyka (Ukraina)
 19. Shannon (Polska)
 20. Susanna Jara (Polska)
 21. Urmuli (Gruzja)
 22. WoWaKin Trio (Polska)
 23. Zespół Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone” (Polska)
 24. Zespół Pieśni i Tańca “Olza” (Czechy)
 25. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (Polska)
 26. Zespół Tańca Ludowego „Perła” (Litwa)
 27. Zespół Tańca „Merry Carrousel / Wesoła Karuzela” z orkiestrą ludowych kałmuckich instrumentów (Kałmucja)
 28. Żemerwa – Studio Folkloru Tradycyjnego podlaskich Białorusinów (Polska)

OPISY ZESPOŁÓW:


Akademicki Zakarpacki Państwowy Chór Ukrainy (Ukraina)

Powstał w 1945 roku. Dziś to profesjonalny zespół składający się z chóru, orkiestry i grupy tanecznej. W jego repertuarze znajdują się pieśni i tańce ukraińskie. Grupa z sukcesami występuje na scenach całego świata. Od 2006 roku dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest Natalia Petiy-Potapczuk.
 


Kaltersia (Albania)

Zespół taneczny prezentujący kulturę Albanii. Towarzyszy mu kapela z takimi instrumentami jak akordeon, klarnet, bębny czy llahut (instrument tradycyjny). Artystycznym celem grupy jest opracowywanie, rozwijanie i propagowanie dawnych albańskich tradycji, które obejmują wspaniałe bogactwo muzyczne, instrumentalne i choreograficzne z różnych obszarów kraju. Zespół jest laureatem wielu nagród konkursów i festiwali krajowych i międzynarodowych.
 


Bum Bum Orkestar (Polska)

Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką, jaką wykonuje grupa. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. Bum Bum Orkestar to zespół w którym grają sami soliści, tworząc przy tym harmonię doskonałą.
 


Czeremszyna (Polska)

Zespół należący do czołówki folkowych zespołów w Polsce, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w 1993 roku w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje festiwal „Z wiejskiego podwórza”.
 


Ethno XL (Ukraina)

Ukraiński zespół etno rockowy. Ich twórczość to połączenie autentycznej muzyki ludowej, tradycyjnego poleskiego śpiewu z różnymi światowymi stylami muzycznymi – od ska i funky po rock i punk rock. Muzycy Ethno XL mieli okazję występować zarówno na słynnych ukraińskich festiwalach, jak i w klubach artystycznych. Z sukcesami reprezentował swój kraj na międzynarodowych imprezach w Polsce, Niemczech, Czechach i na Ukrainie.
 


Ethno-Trio „Troitsa” (Białoruś)

Trio założył w 1996 roku Ivan Kirchuk, aby odtwarzać tradycyjne materiały, które znajdował od lat 80. w wioskach na Białorusi. Muzyka zespołu jest dość eteryczna, wręcz mistyczna, melodie są proste i niemal ascetyczne, aranżacje ujawniają wirtuozerię w mieszaniu nowoczesnych i tradycyjnych instrumentów. To sprawia, że Troitsa jest zrozumiała na całym świecie. Nie potrzeba żadnej znajomości języka białoruskiego, aby zachwycić się dojrzałym, medytacyjnym przesłaniem muzycznym zespołu.
 


Actavis (Bułgaria)

Zespół został założony w celu zachowania i popularyzacji bułgarskich pieśni i tańców ludowych. W repertuarze grupy znajdują się tańce ze wszystkich regionów etnograficznych kraju. Zespół ma na koncie 85 międzynarodowych imprez w prawie całej Europie i części Azji.
 


Detva (Słowacja)

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca ze słowackiego miasta Detva. W repertuarze ma tradycyjne tańce ze swojego regionu. Zaskoczy nas pełnymi żywiołów tańcami, takimi jak „Rozkazovački”, „Šatkovec” czy „Czardasz z Detvy”. Nieodłączną częścią programu jest „Rozkazovačky” – swobodna improwizacja i występ chłopców przed muzykami oraz dziewczęcy taniec. Zespół folklorystyczny składa się z grupy wokalistek, solistów oraz grupy tanecznej.
 


Kapela Brodów (Polska)

„Repertuar kapeli wziął się z mojej włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne – muzyczne i duchowe. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku”. Tak o zespole mówi jego lider, Witek Broda. Dziś swoją kapelę tworzy wspólnie z Anią Brodą, Anatolem Brodą, Mirkiem Ładosiem, Kubą Mielcarkiem i Zuzą Zimończyk.
 


KUD Risto Donev (Macedonia)

Risto Donev to nauczyciel zafascynowany macedońskim folklorem, założyciel zespołu. Grupa kontynuuje jego pasje i wciąż na nowo interpretuje bogate macedońskie tradycje. Zespół wykonuje tańce i pieśni przy akompaniamencie takich instrumentów jak bębny, saksofon, gitara czy harmonia.
 


KUD Živinice (Bośnia i Hercegowina)

Zespół prezentujący folklor Bośni i Hercegowiny, m. in. tańce pasterskie, tańce z Kosowa, z Posaviny, tańce cygańskie. Stowarzyszenie Kulturalne w Zivinicach ma długą tradycję, w którym działają różne sekcje: folklorystyczne, muzyczne, teatralne. Zespół kontynuuje pracę nad zachowaniem folkloru i bośniackiego dziedzictwa kulturowego.
 


Līksme (Łotwa)

Studencki Zespół Pieśni i Tańca Centrum Kultury w Daugapilis. Wykonuje tańce ludowe z różnych regionów Łotwy. Zespół powstał w 1969 roku; od 1990 roku jego liderem jest choreografka Aija Daugele. Entuzjazm, zapał, radość życia i emocjonalność – tak można opisać styl tańca, a także tancerzy Līksme. Od 1980 roku grupa uczestniczyła we wszystkich krajowych festiwalach tańca i tańca narodowego.
 


Music Souvenir (Ukraina)

Zespół Music Souvenir jest grupą twórczą łączącą ludowe brzmienia i muzykę instrumentalną. W 2010 roku na wakacyjnym koncercie w Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Kijowie odbył się debiutancki występ zespołu, który można uznać za jego początek. Z roku na rok Music souvenir tworzy coraz bardziej różnorodny repertuar. Obejmuje on adaptację ukraińskich pieśni ludowych, muzyki stylizowanej, utworów jazzowych oraz klasycznych aranżacji.
 


Odpoczno (Polska)

Zespół, założony w 2014 roku, składa się z doświadczonych łódzkich muzyków, którzy na co dzień zajmują się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, poprzez alternatywną scenę rockową, aż po polską muzykę tradycyjną. Wspólnym mianownikiem dla członków zespołu okazała się muzyka z regionu opoczyńskiego. Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, grupa łączy współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.
 


Oshad (Adygeja)

Profesjonalny zespół taneczny z kapelą tradycyjnych instrumentów. Prezentują muzykę, pieśni i tańce Adygei. Stowarzyszenie Twórcze „Oshad” powstało w celu ochrony, rozwoju i propagowania adygejskiej kultury, która może się poszczycić 1000-letnią historią. Swoją nazwę wzięło od słynnego kurhanu z epoki brązu, znajdującego się w pobliżu Majkopu. W skład stowarzyszenia wchodzą cztery zespoły. Członkowie stowarzyszenia do tej pory odwiedzili m.in. Hiszpanię, Niemcy i Turcję.
 


Projekt „Duch Gór”: Trebunie-Tutki (Polska) i Urmuli (Gruzja)

Podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku to od wieków „ślebodni”, czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy: niepodlegli, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny wielogłosowy męski śpiew te cechy podkreślają. „Duch Gór” to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Uczestniczą w nim dwa uznane zespoły – Trebunie-Tutki z Zakopanego i kwintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kaukaskie duchy przodków, legendarnych herosów gór.
 


Prnjavor (Serbia)

Zespół pieśni i tańca prezentujący folklor serbski, w szczególności tańce Serbii południowo- wschodniej i północnej oraz tańce belgradzkie. Sekcja folklorystyczna liczy obecnie 230 członków i prezentuje 22 choreografie. Oprócz występów w Serbii uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach w całej Europie, na których odnosi duże sukcesy.
 


Silska Muzyka (Ukraina)

Zespół śpiewaczy z towarzyszeniem instrumentów ludowych. W koncertach wykorzystują również ukraińskie tańce tradycyjne, w które wciągają publiczność. Grupa została założona w 2003 roku. Jej członkami są liderzy grup muzycznych, nauczyciele i akompaniatorzy Ośrodka Etnokulturowego Równieńskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży. Silska Muzyka prezentuje repertuar autentycznych grup wiejskich i osób z regionu Równego, który staje się coraz bardziej popularny i uznawany nie tylko przez specjalistów i wielbicieli tradycyjnej kultury ludowej, ale i przez szerszą publiczność.
 


Shannon (Polska)

Zespół Shannon został założony w 1994 roku w Olsztynie. Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski. Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) z rockiem, jazzem czy popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu Shannon, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie.
 


Susanna Jara (Polska)

Susanna Jara koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkiem blisko 30 różnych zespołów, chórów, projektów. Jej repertuar jest bogaty i różnorodny: od surowych ludowych pieśni, poprzez piosenkę estradową, improwizację, jazz, aż po skomplikowane koloraturowe pieśni Karola Szymanowskiego.
 


Urmuli (Gruzja)

Quintet Urmuli to gruziński zespół ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury, założony w w 1993 roku w Tibilisi przez Nugzara Kavtaradze. Członkowie zespołu są muzykami uniwersalnymi: śpiewakami i multiinstrumentalistami, grającymi po mistrzowsku na wielu instrumentach charakterystycznych dla całego regionu Gruzji – typowych dla wschodniej części panduri, salamuri, duduki, oraz czonguri, chuniri, chiboni występujących w zachodniej części kraju. Granie na niektórych z nich ma ponad 1500-letnią tradycję.
 


WoWaKin Trio (Polska)

Trio specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich muzyka to energetyczna mieszanka, oparta wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodząca we współczesność. Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą.
 


Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” (Polska)

Jeden z najstarszych zespołów pieśni i tańca w Polsce – rozpoczął swoją działalność w 1953 roku. Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale stale wzbogacany jest o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich (Spisz, Orawa, Żywiecczyzna, Ziemia Sądecka, Beskid Niski) i innych regionów. Ponadto, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oferta repertuarowa poszerzyła się o nowe opracowania choreograficzne polskich tańców narodowych.
 


Zespół Pieśni i Tańca „Olza” (Czechy)

Zespół działa w Czeskim Cieszynie przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym. Prezentuje folklor śląski, czeski oraz słowacki. Olza od lat należy do zespołów o wysokim poziomie artystycznym. Dzięki swemu różnorodnemu repertuarowi, witalności i radości tancerzy grupa wszędzie tam, gdzie występuje, zbiera słowa szczerego uznania.
 


Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” (Polska)
Warszawianka to reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze Warszawianka posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe, obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach czy widowiska związane z tradycją narodową.
 


Zespół Tańca Ludowego „Perła” (Litwa)

Zespół pieśni i tańca, którego członkami są tancerze w większości z polskich rodzin mieszkających na Wileńszczyźnie. Prowadzi swoją działalność przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury oraz Gimnazjum Parczewskiego w Niemenczynie. Obecnie do sześciu grup tanecznych uczęszcza prawie 150 tancerzy. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie, zajął pierwsze miejsce w litewskim programie telewizyjnym dla zespołów pieśni i tańca „Kadagys”.
 


Zespół tańca Merry Carrousel z orkiestrą ludowych kałmuckich instrumentów (Kałmucja)

Zespół taneczny, którego członkami są uczniowie i nauczyciele Szkoły Artystycznej dla Dzieci w miejscowości Troitskoye. Grupie towarzyszy orkiestra tradycyjnych kałmuckich instrumentów. Grupa Merry Carrousel powstała w 1987, dziś liczy ponad 100 tancerzy w wieku od 7 do 17 lat. Liderem grupy jest Irina Samsonova. Merry Carrousel ma duże doświadczenie w występach na salach koncertowych, zarówno w Rosji, jak i za granicą, jest zwycięzcą rosyjskich, międzyregionalnych i międzynarodowych konkursów i festiwali.
 


Żemerwa – Studio Folkloru Tradycyjnego podlaskich Białorusinów (Polska)

Zespół został założony w 2003 roku przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Słowo „żemerwa” w języku podlaskich Białorusinów można tłumaczyć jako grupę rozśpiewanych, roztańczonych młodych ludzi. Rzeczywiście, członkowie zespołu potrafią swoją pasją i energią porwać do tańca i śpiewu. Żemerwa ma w repertuarze pieśni bożonarodzeniowe, wielkanocne i wiosenne ohulki, pieśni żniwne, weselne, chrzcinne, liryczne, tradycyjne tańce i obrzędy, a także pieśni religijne, zazwyczaj śpiewane a capella.

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje